Nacházíte se v kategorii: Výzkumy

Je nejstarší dítě nejchytřejší a nejúspěšnější?

Pořadí narození v rodině spoluurčuje to, jak jste chytří a jak úspěšní budete ve škole a v životě. Nevěříte? Podle mnoha výzkumů má pořadí narození vliv na to, jak úspěšný/á v životě budeš.

Na základě studie uskutečněné v Norsku mají nejstarší chlapci v průměru o 2, 3 bodů vyšší IQ. Toto zjištění vyplývá z výsledků testů, které chlapci při vstupu do armády, u dívek ale žádný obdobný výzkum proveden nebyl.

Ze studií obecně vyplývá, že nejstarší děti a jedináčci mívají nejlepší studijní výsledky, prestižní zaměstnání i vyšší příjmy. A proč tomu tak je? Pořadí narození totiž ovlivňuje osobnost, chování a schopnost se učit a posléze vydělávat. Nejstarší děti bývají ctižádostivější a agresivnější. Většina astronautů, nositelů Nobelovy ceny a amerických prezidentů byli prvorození.

Prostřední děti bývají velmi společenské, mají obvykle výborné sociální dovednosti. Prostředními dětmi jsou i Bill Gates, Madonna nebo princezna Diana. Nejmladší děti bývají nejvíce kreativní, ale také velmi podmanivé – někdy až manipulativní. Jsou obvykle úspešné v uměleckých profesích, žurnalistice a reklamě. Známé nejmladší děti jsou například Cameron Diaz či Eddie Murphy. Jedináčci mívají podobné charakteristiky jako nejstarší děti, což souvisí se skutečností, že jsou na ně obdobně jako u nejstarších dětí kladeny větší nároky.

A proč zrovna nejstarší děti bývají nejúspěšnější? Rozhodující vliv má výchova v rodině. Na nejstarší děti bývají kladeny největší nároky a jsou samostatnější

A platí tahle tvrzení i ve skutečnosti? To nelze jednoznačně říct. Jedná se pouze o obecné trendy, které navíc platí zejména rodinách, kde jsou alespoň tři děti. A vzhledem k tomu, že v Čechách je rodina se třemi dětmi spíše výjimkou, většiny z vás se to pravděpodobně nevztahuje. Největší roli přesto hraje osobnost dítěte, navíc výchova v rodinách není všude stejná. A jaké z toho plyne ponaučení? Můžeš sice učitelce při zkoušení vysvětlovat, že jsi prostřední dítě, a proto nemůžeš dosahovat tak dobrých studijních výsledků, jako tvoje starší sestra, pravdou ale zůstává, že nejvíce můžeš svůj úspěch v životě ovlivnit pouze a jenom ty. A co je chápáno pod slovním spojením „úspěch v životě“? To záleží jen a jen na tobě 

Napsal uživatel: teenmag

Jak se ti líbil tento článek?

Hodnotit článek mohou pouze přihlášení uživatelé.
Hodnotilo 1 uživatelů, průměrné hodnocení: 4
přidat nový příspěvek

Diskuze k článku

Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé.